877/​318

William Owen (, clockmaker in 1775)

George III lygteur i kasse af mørkpoleret træ, skive af messing med forsølvet timekrans, rigt ciseleret bagplade, værk med heltime slag og Strik-Silent. Sign. 'William Owen, Limehouse. England, 18. årh.s slutning. H. 47. B. 28. D. 16.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag