2417/837
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Cirkulær skål af stentøj, yderside med horisontale mønstre i relief. Dekoreret med celadonglasur. Sign. Salto, 20717. Royal Copenhagen. H. 7,8. Diam. 19,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
16 bud