831/​51

Dankvart Dreyer (f. Assens 1816, d. Barløse 1852)

Erhvervet af Skovgaard Museet i september 2012.

“Landskab fra Fredensborgegnen”. Ca. 1840. Sign. Dreÿer. Olie på lærred. 93×130.

Leo Swanes fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 90, afbildet s. 47 og omtalt s. 51–52. Suzanne Ludvigsens fortegnelse over Dankvart Dreyers malerier nr. 104, omtalt og afbildet bind I, s. 141–143 samt bind II, s. 59.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstilling af Dankwart Dreyers Arbejder”, 1912 nr. 53. Fyns Stiftsmuseum, “Mindeudstilling for Dankvart Dreyer 1816–1852”, 1952 nr. 39.

Litteratur: Herman Madsen, “200 danske Malere og deres Værker”, bind I, 1946, s. 174–175, fig. 12.

Proveniens: Dreyer-familien og dennes efterkommere indtil nu. Har aldrig været til salg før.

Kobberstiksamlingen er i besiddelse af en tegnet studie til maleriet.

Leo Swane foreslår i sin fortegnelse at husaren til hest er malt af J. Th. Lundbye.

Malerier, 18. september 2012

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK