2420/​982

Arne Jacobsen, m.fl. (f. København 1902, d. sst. 1971)

“Cylinda Line”, m.v. Udført og delvis stemplet hos Stelton. (37)

Bestående af: 1 salatskål H. 14. Diam. 24,3, 12 fondue-gafler, 2 salt- og pebersæt, 1 salatbestik, 1 åbner, 1 nøddeknækker, 1 målekop, 1 proptrækker, 1 ostekniv, 1 ostehøvl, 3 små skåle, 1 istang, 2 bakker, hhv. Diam. 33,2 og L. 57,5. B. 25,5, 1 fad H. 3,7. Diam. 18,9. 2 fade H. 3,5. Diam. 12,8. 1 toastholder, 1 te-si med holder, 1 askebæger, 1 kande med låg og røreske. 1 brevkniv 1 fonduesæt.

Brugs- og alderspatina, herunder ridser, mærker og skjolder.

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK

19 bud

875077 2.700 DKK
848824 2.600 DKK
875077 (Autobud) 2.500 DKK
848824 2.500 DKK
875077 2.200 DKK
848824 (Autobud) 2.100 DKK
875077 2.000 DKK
848824 1.750 DKK
875077 (Autobud) 1.700 DKK
848824 1.650 DKK
875077 1.550 DKK
152012 (Autobud) 1.500 DKK
875077 1.500 DKK
152012 (Autobud) 1.250 DKK
875077 1.200 DKK
152012 (Autobud) 1.150 DKK
804403 1.100 DKK
152012 1.050 DKK
804403 1.000 DKK