2421/​865

Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)

En buste, en lågkrukke i form af buste samt to identiske vægrelieffer med motiv af kvinder og fugle af fajance. Delvis dekoreret med blå, lilla, turkisgrøn, brun og lys gul glasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, hhv. 159/2897, 250/3139, 160/2798 og 161/2887. Udført og stemplet hos hhv. Royal Copenhagen og Aluminia. Relieffer: H. 26. B. 21. (4)

Lågkrukke/buste nr. 250/3139: 3. sortering. Ene vægrelief med hårrevner.

Moderne kunst og design, 21. maj 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

2.600 DKK

12 bud

2.600 DKK
(Autobud) 2.500 DKK
2.400 DKK
(Autobud) 2.300 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.100 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK