Johannes Hedegaard (f. Helsingør 1915, d. 1999)
En buste, en lågkrukke i form af buste samt to identiske vægrelieffer med motiv af kvinder og fugle af fajance. Delvis dekoreret med blå, lilla, turkisgrøn, brun og lys gul glasur. Tryksign. Johannes Hedegaard, hhv. 159/2897, 250/3139, 160/2798 og 161/2887. Udført og stemplet hos hhv. Royal Copenhagen og Aluminia. Relieffer: H. 26. B. 21. (4)
Lågkrukke/buste nr. 250/3139: 3. sortering. Ene vægrelief med hårrevner.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
12 bud