884/​135

Romersk søjlekapitæl af marmor med bånd af akantusblade nederst, derover høje smalle palmeblade. Romersk kejsertid, c. 3. årh. e. Kr. H. 73 cm. Diam. 65 cm.

Proveniens: Erhvervet i 1990 i Kunsthallen Kunstauktioner, København, auktion 396, kat. nr. 443.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

380.000 DKK