2420/​833

Gunnar Nylund (f. Paris 1904, d. 1997)

To vaser og en skål af stentøj. Modelleret med dekor i relief, dekoreret med hhv. grøn, brun og blå glasur. Sign. GN. Udført og sign. hos Rörstrand. H. hhv. 5,6, 20,3 og 34,5. Skål: L. 14,5. B. 10,8. Brunglaseret vase: L. 13. B. 10. Blåglaseret vase: Diam. 11. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

2.300 DKK

2.300 DKK
(Autobud) 2.200 DKK
2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
(Autobud) 1.850 DKK
1.800 DKK
1.050 DKK
1.000 DKK