872/​818

Sigurd Swane (f. København 1879, d. Plejerup 1973)

Vintersol. Øregaard. Sign. S.Sw. 30. Olie på lærred. 142×102.

Litteratur: “Sigurd Swane. Maleri”, fig. 65. Udstillet: “Sigurd Swane. Maleri”, Øregaard Museum, Museet for Religiøs Kunst, Lemvig og Odsherred Kunstmuseum, 2016.

“Tag et indtryk af tingenes liv i farven, og en dag vil De måske føle dette røre Dem med samme lystfølelse, som De oplever nuet i en dag, når De cykler ud gennem landet eller standser ved et indtryk i Deres egen stue.”

Malerier og skulpturer, 6. juni 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK