Pierre Soulages (f. Rodez 1919, d. Nimes 2022)
“Lithographie No. 5”, 1957. Sign. Soulages, épreuve d'artiste. Udgivet af Berggruen, Paris. Trykt hos Pons, Paris. Litografi i farver på BFK Rives. Bladstørrelse 65,5×50,5. Uindrammet.
Litteratur: Pierre Encrevé & Marie-Cécile Miessner: “Soulages - L'Oeuvre Imprimé”, BNF / Musée Soulages, Rodez, 2003, kat. 48.
Malerier og grafik, 7. juni 2017