821/​42

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Erhvervet af Randers Kunstmuseum i maj 2011.

“Forsommer. Landskab i den romerske Campagne. I Baggrunden sees Monte Soracte.” Sign. V. Kyhn Roma 1851. Olie på lærred. 100×150.

Udstillet: Charlottenborg 1852 nr. 304 (tillægget).

Malerier, 30. maj 2011

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK