1732/​1536

Kinesisk figur af blanc de chine i form af Muga, en af taoismens udødelige, stående med hjort. Qianlong 1736–1796. H. 41 cm. Tilhørende base af udskåret træ H. 7 cm.

Proveniens: Dansk privat samling.

Afslag langs nedre kant, dyrets gevir afknækket.

Varia, 10. august 2017

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.500 DKK

7.500 DKK
7.000 DKK