Johan Grassenhüller in Leipzig
“Wandering hour” lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af sølv, skive af sølv med halvcirkulær åbning til timevisning derunder forgyldt relief med våben trofæ omkring skt. Christoforus med Jesusbarnet, værk signeret Johan Grassenhüller in Leipzig, kasser ej mærkede. Tyskland ca. 1700. Vægt ialt 148 gr. Kassediam. 47/55 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018