877/​333

Lommeur af guld med kvarterrepetition og spille mekanisme, kasse med rillet kasserand, hvid skive med Arabertal og blånede visere, forgyld værk med spille mekanisme der spiller ved at trykke på knap i kasserand, forgyldt støvkapsel. Frankrig eller Schweiz ca. 1820. Vægt ialt 138 gr. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK