877/333
Lommeur af guld med kvarterrepetition og spille mekanisme, kasse med rillet kasserand, hvid skive med Arabertal og blånede visere, forgyld værk med spille mekanisme der spiller ved at trykke på knap i kasserand, forgyldt støvkapsel. Frankrig eller Schweiz ca. 1820. Vægt ialt 138 gr. Kassediam. 56 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018
Vurdering
Hammerslag