Foto endnu ikke klar
886/​152

Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)

“Ved stranden i Hellerup”. Frk. Elisabeth Fischer i lyserød florlet lang kjole og frk. Anna Pauline Bruun i hvid kjole en sommerdag på stranden i Hellerup. Sign. Paul Fischer 1894. Olie på lærred. 58×74.

Proveniens: Erhvervet direkte fra kunstneren af nuværende ejers oldefar i begyndelsen af 1900-tallet. Maleriet har således været ejet af samme familie i 3 generationer i over 100 år og har således aldrig tidligere været handlet eller udstillet.

Motivet med smukke kvinder i lange gevandter på stranden var populært, det kan der ikke herske nogen tvivl om.

To markante danske malerier med samme motiv og fra samme periode skal nævnes:

P. S. Krøyer: Sommeraften på Skagen Sønderstrand. 1893. 100×150. Solgt på Bruun Rasmussen auktion 381, 1978 nr. 62 for 520.000 kr. Nu på Skagens Kunstmuseer (inv. 1288). Skænket 1978 af den tyske forlægger Axel Springer.

Michael Ancher: "Søstrene Holst på Skagen Sønderstrand (81×163). Dateret 1896. (En skitse er dateret 1895). Solgt på Bruun Rasmussen auktion 690, 2001 nr. 1019 for 6.000.000 kr i hammerslag. Bemærk den florlette lyserøde sommerkjole som bæres af Elisabeth Fischer. I nærværende maleri er det Anna Holst, der er iklædt den moderigtige lyserøde kjole. Dansk privatsamling.

Vender man blikket mod udlandet kan man ikke komme uden om den spanske maler Joaquín Sorolla (1863–1923), som P. S. Krøyer ofte er blevet sammenlignet med. “Promenade på stranden”, som Sorolla malede 1909, fanger den samme tidløse lette sommerstemning som i Paul Fischers maleri.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

600.000–800.000 DKK

Hammerslag