2418/882
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH 4/3”. Et par bordlamper med skærme af hvidlakeret aluminium, stamme af forkromet stål, fod af forkromet messing, trekantstykke af sort sandblæst, sprøjtestøbt bakelit. Udført hos Louis Poulsen. H. 54. Diam. 45. (2)
Litteratur: “Tænd”, s. 204.
Almindelig brugsslitage. Ridser og mærker. Skævheder på skærme. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud