879/​973

Stort fransk kaminur af forgyldt og patineret bronze samt 'rouge griotto' marmor efter model af Claude Michallon (1751–99), urhus flankeret af Amor og Psyke. Empire form, 19. årh.s anden halvdel. H. 92. B. 57. D. 27.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Varia, møbler og tæpper, 1. juni 2018

Vur­dering

75.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK