903/​79

Sigurd Olrik (f. Bølling 1874, d. København 1921)

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2021.

“Biskop Vilhelm formener Svend Estridsen adgang til kirken”. Sign. monogram. Olie på lærred. 77×63.

Etiket på blændrammen betegnet: Biskop Vilhelm formener Svend Estridsen Adgang til Kirken. (Malet som Studie til et Concurs Arbeide for den Neuhausenske Præ[..].

Sigurd Olrik blev uddannet på Sophus og Gustav Vermehrens malerskole i 1894–1900 og 1900–1901 på Zahrtmanns skole. Han blev inspireret af Joakim Skovgaards religiøse kunst og arbejdede tidligt med kristne motiver, men hans store interesse blev de nordiske sagn, middelalderhistorien og folkeviserne. Han illustrerede bl.a. Ingemanns historiske romaner. Nærværende maleri er et fint eksempel på hans kunnen.

Roskilde biskoppen Vilhelm nægter sin gode ven Kong Svend adgang til kirken og tvinger kongen til en stor bod, fordi Kong Svend havde ladet nogle mænd dræbe i kirken.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK