Edward Burgis, London 1600-c. 1699
Engelsk James II lygteur med slagværk i kasse af ibenholt og sortmalet træ med beslag og yop med åben kurv af forgyldt messing, kvadratisk skive 16×16 cm., hjørneornamentik i form af kerup, indgraveret timekrans, værk med timeslag på en klokke, bagsiden indgraveret med tulipaner ig bladværk samt urmagerens signatur 'Edward Burgis, Londini fecit'. 17. årh.s anden halvdel. H. 31,5. B. 23,5. D. 15.
Proveniens: Gave til Mogens Rud fra Mabel Norrie, hvis oldefar Gordon Norrie (1790–1874) havde det med fra Skotland til Helsingør, hvor han slog sig ned som skibsmægler og -klarerer (Om slægten Norrie, se Gordon Norrie (den yngre): “Hjemme og ude”, hvori bl.a. uret er nævnt.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Der gives ingen garanti for værkets funktion. furniture@bruun-rasmussen.dk
Møbler, varia og tæpper, 19. september 2018