877/​317

Robert Henderson (, working between 1768-1805)

George III lygteur i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med hjørne ornamentik af forgyldt bronze, forsølvet timekrans, værk med kalender, repetion og heltime slag, Strike-Silent. Sign. 'Rob.t Henderson, London. England, 18. årh.s anden halvdel. H. 48. B. 27. D. 18.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK