Foto endnu ikke klar
884/​87

Dansk maler, 19. årh.s begyndelse

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i februar 2019.

Københavns bombardement. Forneden inskription: “Det venskabelige Bombardement paa Kiøbenhavn 2. 3. 4. Sept. 1807”. Usigneret. Olie på træ. 46×78.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og bøger, 26. februar 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

20.000 DKK