772/​286

Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)

Købt i juni 2007 af Cobra Museum, Amstelveen.

“Rød maske”. Sign. på bagsiden EJ. 43. Olie på lærred. 85×65.

Litteratur: Per Hovdenakk: “Egill Jacobsen nr. 1”, nr. 1943/10. Kunstneren er gengivet sammen med maleriet s. 105. Udstillet: “Egill Jacobsen”, Louisiana Museum for Moderne Kunst, Humlebæk, 28. november 1970–17. januar 1971, kat. nr. 23. Udstillet: Biennial of Sao Paolo 1971. Proveniens: Forfatter og kunstskribent Gunnar Jespersen, Holte. Siden i dennes families eje og ikke tidligere udbudt til salg.

Gunnar Jespersen (1922–1994) var uddannet journalist og virkede fra 1958 som kunstanmelder ved B.T., siden hen Berlingske Tidende og i de seneste år på Politiken. Gunnar Jespersen var en tidlig og afgørende formidler af efterkrigstidens danske kunst, ikke mindst med bogen “De Abstrakte” (1967) om flere af de kunstnere, som også var med i Cobrabevægelsen. Han havde personlige relationer til mange af de kunstnere han skrev om, således også Egill Jacobsen, som han mødte i slutningen af 1950'erne. Gunnar Jespersen var den direkte årsag til at et udvalg af Egill Jacobsens vigtigste ungdomsværker, heriblandt det udbudte, blev konserveret og reddet fra undergang efter i flere år at have været opbevaret lemfældigt i et udhus ved kunstnerens atelier. Egill Jacobsen forærede Gunnar Jespersen dette maleri som tak for hjælpen.

Udvalgt kunst, 6. juni 2007

Vur­dering

400.000–500.000 DKK

Hammerslag

820.000 DKK