841/​94

Christian Mølsted (f. Dragør 1862, d. sst. 1930)

Erhvervet af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i juni 2013.

Danske kapere opbringer et fjendtligt fartøj under Englandskrigene. Sign. Chr. Mølsted 1888. Olie på lærred. 67×110.

Efter flådens ran i 1807 kunne danskerne indtil 1812 få udstedt kongeligt kaperbrev og fra kanonbåde hermed drive lovligt sørøveri.

Proveniens: ABR auktion 491, 1987 nr. 203, afb. s. 37.

Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

28.000 DKK