Kinesiske kunstnere 19/20. årh.
Tre vifter, dekorerede med henholdsvis vismand og pagoder i bjergrigt landskab, to med kaligrafi, tush og akvarel på papir, stave af bambus. L. 23, 24 og 34 cm. (3)
Proveniens: Ambassadør Lars Tillitse i Kina, 1920erne.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt asian@bruun-rasmussen.dk
Asiatisk kunst, 2. juni 2017