To lommeure med spindelgang af henholdsvis guld og sølv, hvid skive af emalje med rød og blå “retrograde” timeangivelse og ydre minutter arabertal, datoangivelse samt nøgleoptræk, sølv lommeurets skive signeret Berthoud à (Paris) og værk ligeledes signeret Berthoud à Paris, begge med gennembrudt og graveret balance. Ca. 1800–1820. Vægt ialt 116–125 gr. Kassediam. 58–60 mm. (2)
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018