877/​340

To lommeure med spindelgang af henholdsvis guld og sølv, hvid skive af emalje med rød og blå “retrograde” timeangivelse og ydre minutter arabertal, datoangivelse samt nøgleoptræk, sølv lommeurets skive signeret Berthoud à (Paris) og værk ligeledes signeret Berthoud à Paris, begge med gennembrudt og graveret balance. Ca. 1800–1820. Vægt ialt 116–125 gr. Kassediam. 58–60 mm. (2)

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK