853/​32

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i december 2014.

“Frederik I udløser Sten Stures Enke og Sønner af Fængslet”. 1831. Usigneret. Olie på lærred. 33×23.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 440, udført skitse til fortegnelsens nr. 483.

Afbildet og omtalt: Emil Hannover, “Maleren C. W. Eckersberg”, 1898 s.154–155.

Proveniens: Urtekræmmer P. B. Poulsen. Kancelliråd og boghandler H. H. J. Lynges samling, dennes dødsboauktion april 1898 nr. 40.

Eckersberg skriver i sin dagbog d. 6. april 1831: “Begyndt at optegne en Skizze til et nyt Maleri”. D. 16. april bemærker han: “Blevet færdig med Skizzen, som forestiller Frederik den 3die (sic!) som fører Steen Stures Enke og Sønner ud af Fængslet i Kallundborg, og give dem Frihed”.

Eckersberg udførte i hvert fald to udgaver af motivet, nærværende fra 1831 samt en lidt større og ændret variant fra 1833 (solgt på ABR auktion 656, 1998 nr. 222). Motivet var tænkt som et forslag til udsmykningen af Christiansborg Slot, blev dog forkastet til denne officielle sammenhæng, men fandt afsætning blandt private kunder.

De historiske omstændigheder, der ligger til grund for motivet er følgende: Under Christian IIs erobring af Sverige 1520 faldt den svenske rigsforstander Steen Sture i et slag og hans enke Christine Gyllenstierne fortsatte kampen mod danskerne og ledede forsvaret af Stockholm. Efter byens fald blev hun taget til fange og sat i fængsel i Kalundborg. Da Christian II var blevet afsat, viste hans efterfølger imidlertid medfølelse og frigav hende og børnene fra fængslet. Det er den begivenhed, Eckersberg har gengivet. Den er ikke skelsættende i Danmarkshistorien, ej heller i kongens historie; men viser Frederik Is medmenneskelighed og storsind. Maleriet giver med andre ord indblik i den mere private side af den historiske skikkelse, derfor nok også velegnetheden til et privat marked fremfor Christiansborgsammenhængen.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 25. november 2014

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK