2417/829
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Rund skål af sølv med hamret overflade. Skålens sider med stiliseret reliefdekor. Udført og stemplet hos Kay Bojesen. Vægt 234 g. H. 11. Diam. 15,4.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Mangler antageligt glasindsats. Skålens overflade med mørke overfladepletter.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag
21 bud