Nicolai Ivanovich Liberich (f. Skt. Petersborg 1828, d. sst. 1883)
Stor russisk skulptur af forgyldt og patineret bronze forestillende jægere med deres heste, hunde og bytte i form af hjorte, oktagonal base. Sign. Liberich (med kyrilliske bogstaver). 19. årh. H. 33. B. 40.
Proveniens: Skulpturen blev bragt til Danmark fra Skt. Petersborg under revolutionen i 1917 af russiske flygtninge, hvorefter den i 1920'erne blev erhvervet af en københavnsk håndværksmester. Herefter dennes efterkommerne i Spanien.
Please notice that the loose rifle is missing.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 25.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest den 29. november.
Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 50.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest fredag den 24. november. Kontakt venligst Bruun Rasmussen herom via e-mail: bids@bruun-rasmussen.dk eller tlf.: +45 8818 1013.
Russisk kunst & ikoner, 1. december 2017