Foto endnu ikke klar
880/​812

Bjørn Nørgaard (f. København 1947)

“De fire verdenshjørner”. Udkast til udsmykningen “Genio Lumien”, Härnösand, Sverige 1988. Usign. Patineret bronze. H. 33.

Litteratur: Bjørn Nørgaard Oeuvrekatalog, www.oeuvre.bjoernnoergaard.dk, geng. under 'Objekter og skulpturer', 1988. Udstillet: “Bjørn Nørgaard - Bronzer”, Susanne Ottesen, København, december 1988. Proveniens: Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående.

Moderne malerier og foto, 26. september 2018

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag