876/​10

Købt af Statens Museum for Kunst i november 2017.

“Udsigt gennem en Dør til løbende Figurer”. 1845. Usigneret. Olie på lærred. 31×27.

Emil Hannovers fortegnelse over C. W. Eckersbergs malerier nr. 585.

Eckersbergs skriver i sin dagbog 6. juni 1845: “Begyndt at anlægge et lille Genrebillede”.

29. juli 1845: “Arbeidet paa og blevet færdig med et lidet Genrebillede, Udsigt igennem en Gadedør med Figurer”.

Udstillet: Kunstforeningen, “Udstillingen af C. W. Eckersbergs Malerier”, 1895 nr. 321.

Statens Museum for Kunst, “Eckersberg og hans elever”, 1983 nr. 83.

Litteratur: Philip Weilbach, Maleren Eckersbergs Levned og Værker”, 1872 omtalt s. 126 og 236.

Ph. Conisbee, Kasper Monrad, Lene Bøgh Røberg, “Christoffer Wilhelm Eckersberg, 1783–1853”, National Gallery of Art, Washington (udstillingskatalog) 2003–2004, nr. 47 omtalt s. 150 og afb. s. 150.

Kasper Monrad, “Fra Odysseus’ borg til Langebro”, i Kunstmuseets årsskrift 1990, omtalt s. 98 og gengivet s. 99.

Peter Michael Hornung & Kasper Monrad, “C.W. Eckersberg - dansk malerkunsts fader”, 2005 omtalt s. 364, afb. s. 365.

Statens Museum for Kunst, “Eckersberg - En smuk løgn”, 2015–2016, udstillingskatalog, afb. s. 185. Ej udstillet.

Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1854 nr. 99. Kommerceråd Heymann for 25 Rd. Ludvig Heckschers samling, dennes auktion, nov. 1913 nr. 18, afbildet (ingen paginering) solgt for kr. 912. ABR auktion 138, 1961 nr. 69, afbildet side 19, solgt for kr. 3.500. Bruun Rasmussen auktion 650, 1998 nr. 190, afb. s. 139 (50 år jubilæums auktion), solgt for kr. 1.180.000.

Det er et øjebliksbillede, hvor alle personerne er optaget af noget, som foregår uden for billedet. Vi bliver nysgerrige og følger med øjnene de løbende; men vi får intet svar på, hvor de alle er på vej hen i fuld fart fremad, bortset fra tjenestepigen, der står stille i døråbningen og betragter det for os, ukendte, mens hun med sin højre hånd skygger for solen.

I sin bog ”Linearperspektiven, anvendt paa Malerkunsten” fra 1841, har Eckersberg udført en lille radering med en lignende komposition (se s. 18). Det er således et motiv, han har arbejdet med over en længere årrække.

Malerier, 28. november 2017

Vur­dering

2.000.000–3.000.000 DKK

Hammerslag

2.100.000 DKK