Viggo Johansen (f. København 1851, d. sst. 1935)
Kunstnerens døtre i aftensolen. Sign. Viggo Johansen Dragør 1893. Olie på lærred. 65×59. (2).
Proveniens: Sporvognstyrer P. C. Fredsbæks malerisamling. Foræret til nuværende ejers familie i 1940erne.
Billed-bladet fra 1943 medfølger med omtale af “En Sporvognsstyrers Kunstskatte”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017