Wouterus Verschuur (f. Amsterdam 1812, d. Vorden 1874)
En bonde på vej i stalden. Sign. W. Verschuur. Olie på træ. 47×60.
Wouterus Verschuur specialiserede sig i stald-interiører og arbejdede i en stil, der bringer reminiscenser fra den hollandske guldalder i særdeleshed Philips Wouwerman.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier og tegninger, 30. maj 2017