2417/878
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“AJ”. Bordlampe med justérbar skærm af grålakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. H. 54.
Alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Afskalninger og rust. Løs skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag