879/​471

Bartolomeo Passarotti (f. Bologna 1529, d. Rom 1592)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

En siddende kvinde kigger bagud. Usigneret. Sort blæk over svag undertegning i sortkridt på papir. Bladstørrelse 415×280 mm.

Passarotti indtog en hovedrolle i Bologna på tærsklen til barokkens afløsning af mannerismen. Han er særligt kendt for sine vilde og kraftfulde krydskraveringer, som tydeligt ses i nærværende værk. Kompositionen er typisk for Passarotti og den siddende kvinde kan sammenlignes med den rygvendte kvinde på J. F. Willumsens Museum (inv. nr. GS. 763) og den sovende kvinde, tidligere i Oppenheimers Samling, (solgt Sotheby's Monaco, 1987, nr. 34. Gernsheim 3845), begge har omtrent samme størrelse som den udbudte tegning.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Tegnekunst på Nivaagaard”, 1983, nr. 6. Gengivet planche 6.

Proveniens: Johan Conrad Spengler (1767–1839) (Lugt 1434), dennes dødsboauktion 1839, nr. 35 (som Domenico del Barbiere). Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

På bagsiden desuden et uidentificeret samlermærke med en ørn (ikke hos Lugt).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK