1731/​210

Nicol. Dornheck, Amsterdam

Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.

Alders- og brugstegn. Småskader. Enkelte spor efter gamle ormeangreb. Panel på base revnet. Lodder, pendul, optræksnøgle samt nøgle til værk medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for værkets funktionsduelighed.

Ældre malerier og møbler, 31. juli 2017

Ure ▸ Standure

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

15.500 DKK