1731/210
Nicol. Dornheck, Amsterdam
Hollandsk standur i kasse af nøddetræ. Værk med månefase, sekund- og dagsangivelse. Sign. Nicol. Dornheck, Amsterdam. 18. årh.s midte. H. 240. B. 55. D. 30.
Alders- og brugstegn. Småskader. Enkelte spor efter gamle ormeangreb. Panel på base revnet. Lodder, pendul, optræksnøgle samt nøgle til værk medfølger. Bemærk venligst: Bruun Rasmussen garanterer ikke for værkets funktionsduelighed.
Ældre malerier og møbler, 31. juli 2017
Vurdering
Hammerslag