872/​1155

Alvar Aalto (f. Kuortane 1898, d. Helsinki 1976)

Tre vaser samt et fad af transparent glas. Ene “Savoy” vase sign. Alvar Aalto, 3030. H. hhv. 15,5 og 14,5. Stor vase sign. Alvar Aalto, 3031. H. 14. B. 27. L. 29,6. Fad unsigneret. Usign. H. 5. L. 37,5. Alle udført hos Iittala, Finland. (4)

Proveniens: Hidrører fra arkitekterne Hanne og Torben Valeurs samling. Signerede “Savoy” vase blev anskaffet i Helsinki, Finland i 1954.

Sølv og keramik, 7. juni 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

32.000 DKK