879/1181
Jacob Hermann (f. 1910, d. Ulfborg 1995)
Unika bordbænk af massiv kaukasisk valnød. Organisk top monteret med fire let kegleformede runde ben med synlige cirkulære samlinger. Udført 1967 af Jacob Hermann, stemplet monogram. H. 45. L. 205. B. 43/52
Proveniens: Jacob Hermanns niece, der fik bordet i gave i december 1967.
Design, 4. juni 2018
Vurdering
Hammerslag