Pierre Philippe Thomire (f. 1751, d. 1843)
Et par store senempire kandelabre af forgyldt og patineret bronze hver med stående vestalinder draperede gevanter og 12 lysarme i to etager, baser af grøn marmor med figurer og kranse af forgyldt bronze i relief. Hver sign. THOMIRE a PARIS. 19. årh.s begyndese. H. 155 cm. (2)
Proveniens: Robert de Balkany, Paris (f. 1931- d. 2015).
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Antikviteter, tæpper og varia, 27. februar 2019