1736/​1519

En kinesisk figur af delvist bemalet terrakotta i form af rytter til hest. Tang dynastiet 618–906. H. 33 cm.

Medfølger Oxford Authentication thermoluminescence analysis report, sample no. C111n67, dateret 10 november 2011.

Slitage, ridser, mindre afslag, muligvis repareret, borehuller til test.

Varia, 7. september 2017

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK