2421/564
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på seks stole med ben af stål. Sæde og ryg af ahorn. Model 3107. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og mindre afslag. Nogle med tegn på fugt.
Moderne kunst og design, 21. maj 2024
Vurdering
Hammerslag