Russisk juvelér, ca. 1900
Russisk kejserligt påskeæg i form af vedhæng, skåret af rodonit, øsken af 14 kt. guld. Tilsyneladende ej mesterstemplet. Lødighed 56. Ca. 1900. H. 1,5 cm.
Proveniens: Storfyrstinde Anastasia Mikhailovna af Rusland (1860–1922). Herefter hendes efterkommere til idag.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt russian@bruun-rasmussen.dk
Russisk kunst og ikoner, 8. juni 2018