836/​11

Michael Ancher (f. Bornholm 1849, d. Skagen 1927)

Erhvervet af Skagens Museum i december 2012.

“Kunstdommere”. Studie forestillende Laurits Tuxen og P. S. Krøyer i samtale om et kunstværk i Krøyers atelier. Omk. 1906. Dobbeltsign. M. A. Olie på lærred. 95×140.

Proveniens: Efterkommere af tobaksfabrikant og museumsstifter Heinrich Hirschsprung til nu.

Det endelige maleri fra 1906 viser ud over Tuxen og Krøyer også malerkollegerne Holger Drachmann og J. F. Willumsen. Dette værk måler 157×223 og befinder sig på Det Nationalhistoriske Museum Frederiksborg Slot. “Kunstdommere” regnes for at være et af Michael Anchers hovedværker og i den meget levende studie her ses Tuxen og Krøyer bænket sammen på en sofa. Krøyer er ved at uddybe noget om det kunstværk, der befinder sig uden for billedrammen og som de koncentreret studerer, mens han gestikulerer med hånden. Vennen Tuxen sidder mageligt henslængt, han lytter, observerer og tænker.

Malerier, skulpturer og bøger, 27. november 2012

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK