Foto endnu ikke klar
879/​278

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Købt af Bornholms Kunstmuseum i maj 2018.

“Spil. Interiør fra Casa Cerroni i Civita d'Antino. Omkring et Bord med grønt Klæde sidde fem unge Mænd uden Frakker i forskelligt farvede skjorter. Den ene af dem har hængt sin violette Jakke over Stoleryggen. I baggrunden kommer en Pige ind af en Dør. Paa Væggen hænger Kunstnerens Madonnabillede og fire andre Skilderier”. Sign. monogram 1911. Olie på lærred. 71×64.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. nr. 664. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 1056.

Casa Cerroni var Zahrtmanns bolig i Civita d'Antino.

Proveniens: Grosserer Harry Andersen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2018

Vur­dering

50.000–75.000 DKK

Hammerslag

55.000 DKK