903/​113

Dansk maler, ca. 1710

Købt af Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg Slot i september 2021.

Portræt af Rasmus Æreboe (1685–1744) med allongeparyk, brokadevest og rød velour kappe. Usigneret. Olie på lærred. 77×63.

Æreboe blev tidlig forældreløs og klarede sig selv igennem sin opvækst til en god eksamen, der førte til et job som privatsekretær for Just Juel, der som envoyé extraordinaire skulle til Rusland. Det betød rejser og oplevelser. Gesandtskabet traf Peter den Store i Narva og fulgte ham i årevis til hans stadig skiftende opholdssteder. Flere rejser fulgte bl.a. 1713 som kurér for Frederik IV til zaren, der befandt sig i Helsingfors. På grund af krigsforholdene måtte rejsen foregå i en åben jolle tværs over Østersøen! Hans fortjenester belønnedes 1715 af kongen med udnævnelse til notarius publicus i Kbh. 1722 var han medstifter af Nordens første fajancefabrik, Store Kongensgade-fabrikken, ca. 1725–26 dens direktør.

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK