879/​515

L. A. Smith (f. København 1820, d. sst. 1906)

Købt af Nationalmuseet i Stockholm i maj 2018.

Florentine. Sign. og dateret i nederste højre hjørne Schmidt Aug 1840. Betegnet med pen og bly i øverste højre hjørne Florentine/ Smith. 1840, og med pen verso Florentine Nr. 1. Schmidt. Aug 1840. Bly på papir. Bladstørrelse 270×191 mm.

Det er d. 21. august 1840. Efter at have arrangeret modellens positur, placerer C. W. Eckersberg sig til højre for Lille-Smith og tegner Florentine set fra siden. Denne skitse (Stående kvindelig model, KKS13162) virkede som forstudie til “Pige i badet” fra 1840. Emil Hannover nr. 549. Den Hirschsprungske samling.

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

17.000 DKK