Foto endnu ikke klar
879/​228

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Erhvervet af Nationalmuseum i Stockholm i maj 2018.

“En auctionsscene”. Madamerne slås om at undersøge en uniformsjakke. 1835. Usigneret. Olie på lærred. 80×117.

Udstillet: Charlottenborg 1836 nr. 94.

Kunstforeningen, “Marstrand Udstilling”, 1898 nr. 36.

Litteratur: Karl Madsen, “Wilhelm Marstrand”, 1905, omtalt s. 39 og afb. s. 40. Små Kunstbøger nr. 10, afb. s. 10. Gitte Valentiner, “Wilhelm Marstrand. Scenebilleder”, 1992, omtalt s. 19–20, afb. s. 19.

Nivaagaard Malerisamling ejer en skitse til nærværende maleri dateret 1835.

Proveniens: Etatsråd, vinhandler Christian Waagepetersen. generalkonsul, hofvinhandler Emil Arentzen. Johan og Martin Levins samling, deres auktion 1923 nr. 84, afb. s. 17. Generalkonsul Ole Olsens samling. Kunstforlægger Rudolf Olsen. Bruun Rasmussen auktion 84, 1957 nr. 136, afb. s. 89. Bruun Rasmussen auktion 488, 1986 nr. 5, afb. s. 13.

Maleriet er et af Marstrands sidste store genrebilleder fra 1830ernes København. Han beskriver en auktionsscene i et smukt højloftet grønmalet rum. En rød uniformsjakke udbydes til salg og det skaber sensation! Adskillige damer hiver og flår i jakken; men en kraftig madamme med kyse og briller har fået bedst fat og ser vældig tilfreds ud. Omkring denne scene udspiller sig andre mere eller mindre komiske optrin.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Aftenauktion: Malerier, 29. maj 2018

Vur­dering

350.000–400.000 DKK

Hammerslag

700.000 DKK