Albert Mertz (f. København 1920, d. Slagelse 1990)
“Geometrisk opstilling”. Sign. på bagsiden Mertz 1950 med titel. Akvarel, gouache og collage på papir. 58×71
Udstillet: “Linien II 47–50”, Statens Museum for Kunst, København, 1988, kat. nr. 202. Udstillet: Kunstnernes Hus, Oslo, 1988, kat. nr. 25.
Moderne malerier og foto, 26. september 2018