Erik Kollin (, Fabergé, Skt. Petersborg 19. årh.s slutning)
Russisk påskeæg af forgyldt sølv i form af vedhæng, prydet med oval cabochonsleben safir samt kyrillisk XB i rosenslebne diamanter for “Christos Voskres” (Kristus er opstanden). Værkmester Erik Kollin i Skt. Petersborg, øsken stemplet lødighed 56. 19. årh.s slutning. H. (inkl. øsken) 2,5.
Proveniens: Erhvervet 1995 af sælger hos Serlas Unique Jewellery i Zürich.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017