Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)
“Susanne”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1865 g. (66)
Bestående af: 6 middagsknive, 8 middagsgafler, 7 frokostknive, 7 frokostgafler, 6 buillonskeer, 12 dessertskeer, 10 kagegafler, 1 sauceske, 1 serveringsspade, 1 serveringsske L. 20,5. 1 spejlægske, 1 agurkesalatsæt, 1 stor pålægsgaffel, 1 lille pålægsgaffel, 1 lagkagekniv, 1 kompotske, 1 marmeladeske.
Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Nogle dele med mørkere mærker, herunder frokostgafler og nogle få serveringsdele.
Moderne kunst og design, 31. juli 2018