1831/​755

Karl Gustav Hansen (f. Kolding 1914, d. 2002)

“Susanne”. Bestik af sterlingsølv. Udført og stemplet hos Hans Hansen. Vægt eksklusive dele med stål 1865 g. (66)

Bestående af: 6 middagsknive, 8 middagsgafler, 7 frokostknive, 7 frokostgafler, 6 buillonskeer, 12 dessertskeer, 10 kagegafler, 1 sauceske, 1 serveringsspade, 1 serveringsske L. 20,5. 1 spejlægske, 1 agurkesalatsæt, 1 stor pålægsgaffel, 1 lille pålægsgaffel, 1 lagkagekniv, 1 kompotske, 1 marmeladeske.

Almindelig brugspatina, herunder mindre ridser og mærker. Nogle dele med mørkere mærker, herunder frokostgafler og nogle få serveringsdele.

Moderne kunst og design, 31. juli 2018

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.000 DKK