877/​328

Johan Georg Caspeller (f. Hanburg 1729, d. Århus 1796)

Dansk rokoko lygteur i kasse af guldstafferet og sortmalet træ, skive af messing med timekrans og plakette af tin sign. J.G.Caspeller, mester 1750 i Fredericia, senere 1777–1796 i Århus. 18. årh.s anden halvdel. H. 61. B. 33. D. 18.

Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk Der gives ingen garanti for værkets funktion.

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK