879/​479

Mattia Preti (f. Taverna 1613, d. Valletta 1699)

Købt af Statens Museum for Kunst i maj 2018.

Napolitanere ramt af pest. Detaljestudie til freskerne ved Napolis byporte. Usigneret. Sortkridt på papir. Bladstørrelse 247×184 mm.

Da pesten hærgede Napoli i 1656 udførte Mattia Preti syv store fresker med fremstillinger af jomfru maria eller helgener som redder byens borgere fra pinslerne. Der findes i dag to skitser i Capodimonte Museum i Napoli. Bortset fra fresken ved Porta San Gennaro er de i dag alle gået tabt.

Proveniens: Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK